305 První dojmy

listopad 2010

Že je dům dobře tepelně izolován, poznáte brzy poté, co do domu vstoupíte. Nejen, že je v něm teplo, ale je teplý. V paneláku může být samozřejmě také teplo, ale když sáhnete na stěnu nebo v koupelně bosky šlápnete na dlažbu, hned ucítíte, kudy to drahocenné teplo utíká ven. V našem domě jsou stěny teplé i dlažba je teplejší než v paneláku a dokonce i vnitřní skla oken mají celkem přijatelnou teplotu.

Tyto vlastnosti jsou navíc podpořeny větráním s rekuperací tepla. Marcela si to dříve vůbec neuměla představit, ale myslím, že už pomalu přijímá ten fakt, že nebude moc nutné větrat okny a dveřmi a přesto bude uvnitř domu čerstvý vzduch. Vzduchotechnika zajišťuje permanentní nebo občasné větrání, aniž by to člověk zaznamenal, díky rekuperaci je ztráta tepla při větrání minimální. Za současných teplot, kdy je v noci nad nebo lehce po nulou a přes den nemrzne, dům téměř netopí. Občas se vyhřívání zapne, teplota se maličko zvedne a pak trvá hodiny, než se interiér zase ochladí tak, aby se topení znovu spustilo. Když jsme doma a zejména když Marcela něco kutí v kuchyni, nahrazujeme topení sami sebou a naší činností. Fakt to funguje. Když se v domě sejde více lidí, nastavuji vzduchotechniku na letní netopný režim a jenom větráme, aby nebylo příliš horko. V domě udržujeme teplotu 21 stupňů (termostat je v chodbě, v obývacím prostoru bývá teplota asi o jeden až o jeden a půl stupně vyšší).

Kupodivu se dům vyrovná i s dalšími zdroji tepla. Zkoušeli jsme dlažbu temperovat podlahovým topením (když se v domě sejde více jak 10 lidí, nemáme pro ně dostatek pantoflů…), dokonce jsme už vyzkoušeli i kamna. Z kamen jsem měl opravdu obavu. Bál jsem se přetopení interiéru a nutnosti větrat dveřmi na terasu, abychom se přebytku tepla zbavili, ale není to potřeba. Je to asi tím, že obývací prostor je vysoký, takže přebytečné teplo se drží u stropu a dole je stále příjemně. Marcela kamna moc chtěla, já si v duchu dost často říkal, že budou tvořit docela drahou bytovou dekoraci, kterou skoro nebudeme používat, ale už teď jí dávám za pravdu - hřát se u kamínek a koukat na plameny je fajn.

30501m.jpg 30502m.jpg

A ještě mám jeden poznatek. Z materiálů o dřevostavbách jsem vyčetl, že oproti klasickým stavbám podstatně hůře izolují zvukově. Takovou zkušenost nemám. Ale dosud jsem bydlel pouze v paneláku, kde bylo zřetelně slyšet jak soused tři patra nad námi sprostě nadává svojí manželce. V našem domě není zvenku slyšet téměř nic. V noci je z mého pohledu téměř absolutní ticho a to je fajn. Na druhou stranu je ale o to více slyšet technologie uvnitř domu. Vzduchotechnika je zcela tichá, proudění vzduchu v kanálcích je bezhlučné, ale občas se ozývají zvuky, které mne lekají, protože je zatím nedokážu žádnému konkrétnímu zařízení přisoudit. Zejména podivná jsou různá poměrně hlasitá cvakání, která vycházejí nejen z technické místnosti. Jednou v noci jsem stál a na ty zvuky čekal, abych jejich zdroj odhalil, ale technologie mne asi viděla a byla zticha, takže jsem nevydržel a šel zase spát. Zvukovou izolaci už ocenila i Marcela - moje chrápání se jí i za dvěma pootevřenými dveřmi zdálo poměrně tlumené…

OBSAH

PŘÍPRAVY

SPODNÍ STAVBA

DALŠÍ PŘÍPRAVY

VRCHNÍ STAVBA

DOKONČENO

OSTATNÍ

Administrátorská zóna