116 Okna

11601m.jpg 11602m.jpg

Čerstvě vyrobená dřevěná okna jsou krásná a je až děsivé, že se montují v době, kdy je dům v hrubé stavbě, bez podlahy, bez fasády, bez instalací apod. Okna v tomto syrovém prostředí vypadají křehce a zranitelně. Okna jsou prvním prvkem, který zejména v interiéru hodně pomáhá představit si, jak bude ve finále dům vypadat. S okny je dům o poznání hotovější a budí dojem, že k jeho dokončení už zbývá jenom krůček. Hned jak jsme okna uviděli, napadlo nás, že by se měla nějak chránit proti odření a jinému poškození a bylo příjemné, že při další návštěvě stavby byl přelepen práh dveří, klika dveří a i celá okna v místě, kde se zrovna prováděla zelená impregnace framingu.

Okna a vstupní dveře (i ty na terasu) dodává zpravidla jeden dodavatel. I když okna a dveře obvykle slouží zcela odlišnému účelu (pouze zloděj to tak striktně nerozlišuje), technologie výroby je obdobná. Oboje dveře jsme potřebovali namontovat o 5 mm výše, než jak předepisoval projekt, aby se pod dlažbu vešlo podlahové topení, na které se v montážní dokumentaci pozapomnělo. Požadavek byl celkem jasný, ale dost špatně proveditelný - nebylo totiž jasné, od čeho tloušťku podlahy změřit. V blízkosti dveří je nalepena trochu hrbolatá lepenka, v době montáže byl na základové desce ještě led a ani podlaha není zcela rovná, protože se z ní odloupla mrazem porušená vrchní vrstvička. Takže ani nevíme, zda se to zvýšení dveří podařilo, problém se spíše přesunul do fáze provádění anhydritu (to je něco jako beton) který má tvořit 40 mm tlustou vrstvu pod dlažbou a bude se možná muset udělat trochu tenčí, což by nemělo vadit. Ono je vůbec dost legrační u stavby domu počítat s milimetry, ale dřevostavba je opravdu takto přesně postavená, pokud jí nestaví nějaký diletant.

Protože náš domek je nízkoenergetický a má tudíž nízké tepelné ztráty, zvolili jsme okna s trojskly - i tak jsou nejslabším článkem tepelné obálky domu. Přesněji řečeno, nejslabším článkem jsou nyní rámy oken, v Penatusu by nejraději celé rámy překryli tepelnou izolací, takže by z oken zůstalo viditelné pouze sklo, ale to by asi moc hezké nebylo. Okna s trojskly jsou asi pěkně těžká, montážníci se s nimi docela nadřeli. Zejména bylo obtížné dopravit na od auta portál s oknem na terasu. Po neúspěšném pokusu s portálem projít vnitřkem domu bez vybourání již postavených příček nezbylo než potupně vycouvat a portál vsunout přes základy terasy - šest lidí se u toho dost nadřelo. Stejně máme pochybnosti, zda v oknech to prostřední sklo vůbec je, protože není vidět - asi proto, že je tak čisté a tudíž zcela průhledné.

11603m.jpg 11604m.jpg

Okna se montují velice jednoduše. Na boky okenního rámu se přitluče několik ocelových pásků. Pomocí klínků se okno zajistí v požadované poloze, vodováhou se zkontroluje, zda je vodorovné a svislé a pásky se přitlučou ke konstrukci stěny. Pak se spára mezi oknem a stěnou vypění polyuretanovou pěnou. Kupodivu to drží a pěna unese i otevřené křídlo v ložnici, které je široké asi 140 cm.

11605m.jpg 11606m.jpg 11607m.jpg

Všechna okna se nepodařila napoprvé, soudruzi z NDR udělali někde chybu a rohová okna se do jídelního koutu nevešla snad o 10 centimetrů - prohřešek byl prý na straně Agátu. Ten do týdne vyrobil nová okna, která do připraveného otvoru sedla jako ulitá a vypadají moc pěkně.

11608m.jpg 11609m.jpg

Galerie1 - Galerie2 - Galerie3

OBSAH

PŘÍPRAVY

SPODNÍ STAVBA

DALŠÍ PŘÍPRAVY

VRCHNÍ STAVBA

DOKONČENO

OSTATNÍ

Administrátorská zóna