024 Reference nade vše

(březen, květen, září 2009)

Je jasné, že výběr dodavatele by měl probíhat na základě pokud možno nezávislých referencí. Není ovšem snadné nezávislé reference získat, resp. není snadné najít někoho, kdo by mohl reference poskytnout. Na webu je mnoho blogů se spoustou zajímavých informací, ale když člověk pátrá po referencích na několik konkrétních předem vytipovaných dodavatelů, je to problém.

Výborně propracovaný systém referencí má dvoj-firma Domesi/Prodesi. I když mne neoslovuje jejich architektonické cítění, uznávám, že jsou skvělí obchodníci. Se svými klienty se předem domlouvají na tom, zda je smí nebo nesmí uvádět jako referenční zákazníky. Po návštěvě této firmy jsme obdrželi seznam asi pěti kontaktů, ze kterých jsme si vybrali (podle informací na jejich webu) jeden bungalov na okraji Prahy. Volat cizím lidem a nutit se jim na prohlídku jejich domu vyžaduje kus odvahy. Byli jsme první, kdo se na tento dům jel podívat, manželé, kteří v domě bydleli, byli dost překvapeni, ale s návštěvou souhlasili.

Dům byl dispozičně opravdu hodně podobný tomu, co jsme si dosud sami kreslili. Veliký obývací prostor (v dlouhé místnosti kuchyně, jídelna, obývák), úzká dlouhá chodba celým domem (takové jsme se ve svých plánech obávali, ale tady vypadala přirozeně), dva pokoje a koupelna - všechny místnosti poměrně malé. Dům byl zajímavý tím, že skoro z každé místnosti vedly dveře ven na zahradu (z obýváku dokonce několikeré). V domě žili sami starší manželé, oba měli barvu, jakoby asi tak šest měsíců v roce trávili na dovolené v Egyptě. Oba byli velmi vstřícní, pán nás statečně provázel v pantoflích i okolo domu, kde dosud ležel sníh. Další zvláštností domu byla šedá průmyslová podlaha, která byla všude i ložnicích. Důvodem tohoto řešení bylo, že taková podlaha neklouže a že se nemusí tolik uklízet, protože na ní špína není tolik vidět - chvíli jsme o takové podlaze také uvažovali. Dům byl vytápěn pouze teplovodním podlahovým topením.

Další referenci jsem si pracně našel sám prostřednictvím blogu http://www.jlh.cz/. Ta byla tedy opravdu nezávislá a velmi přispěla konečnému výběru dodavatele jak spodní, tak vrchní stavby. Dům stavěly Telto PT a Penatus a s oběma firmami měl investor víceméně kladné zkušenosti. Dům byl v hrubé stavbě, někde se sádrokartony, zatím bez technologií. Bude vytápěn vzduchotechnikou s rekuperací tepla, byla provedena i příprava pro solární panely. Velmi zajímavý a sympatický byl investor. Přípravami a vlastní stavbou se zabýval do velké hloubky, mnohem důsledněji a důkladněji než my. Před zahájením stavby sháněl někoho na technický dozor, ale nesehnal. Jednoho dozora odmítl pro nepřiměřené náklady, druhý dozor vzdal dozorování sám, protože zjistil, že se svými znalostmi se zdaleka nemůže investorovi rovnat. A tak si investor dozoroval sám. To byla pro nás důležitá informace. Nejprve jsme o dozoru také uvažovali, ale nakonec jsme ho ani nehledali, dozorujeme si také sami. I když - spíše jen na stavbu chodíme pořizovat fotodokumentaci a koukat, co se děje. Občas si nějakého problému všimneme, ale většinou asi vůbec netušíme, co všechno bychom měli hlídat. Snažíme se mít důvěru k Penatusu.

Později jsme se byli s naším architektem podívat na dům jeho známého, chtěli jsme hlavně vidět tepelné čerpadlo, o kterém jsme také jistou dobu uvažovali, i když jsme vlastně ani pořádně nevěděli, co tepelné čerpadlo je. Poprvé jsme ho viděli u paní RychleMluvícíANepřerušitelné, bylo uzavřené v krabici vedle vstupních dveří a dost silně hučelo. Tady ještě čerpadlo v provozu nebylo, ale to, co jsme viděli, nás od tepelného čerpadla nadobro odradilo. Ani dům na nás nijak pozitivně nezapůsobil, podobně jako investor. Dům byl právě dostavěn a hledal své obyvatele. Už plot/ohrada z gabionů a drátěných košů, ve kterých se pomalu rozrůstaly uvnitř uvězněné stromky, působil hrozně uměle a chladně. I dům nám připadal chladný, neútulný a jaksi sterilní. Zajímavé bylo velké sklo na podlaze chodby v patře, které propouštělo světlo ze střešních oken až do přízemí - ale nezvykl bych si na chůzi po něm.

Prostor pro tepelné čerpadlo byl přisazen ke garáží. Byl to železobetonový hodně masivní komín půdorysu tak 3×3 metry, vysoký asi 5 metrů. Ventilátor čerpadla měl průměr asi metr a byl orientován vodorovně - nasával teplo shora. Tahle monstrózní konstrukce byla nutná, jinak by zvuk čerpadla obtěžoval obyvatele sousedních parcel. Vypadalo to děsivě. Parametry čerpadla neznáme. Podle investora to byl jednoznačně nejlevnější zdroj tepla. Pán pracoval v energetice, takže by to měl mít dobře spočítané, ale nám se to nezdálo. Cena běžného tepelného čerpadla se pohybuje někde mezi 150 a 200 tisíci Kč. Tohle monstrum muselo být tak za půl miliónu. Vzhledem k tomu, že životnost tepelného čerpadla je cca 10 let (je to vlastně naopak fungující lednička a ta také déle nevydrží), moc výhodné mi to nepřipadá. V tomto domě se ohřátý vzduch bez užitku vyfukuje a zcela nahrazuje novým vzduchem, který je zahřátý tepelným čerpadlem. To nám nepřipadá jako správné řešení - pro dobře izolovanou dřevostavbu je to řešení až nesmyslné. Náš dům bude mít tepelné ztráty 3.7 kW. Na trhu nejsou krbová kamna, která by měla tak nízký výkon, aby dům nepřetápěla, tak k čemu by nám bylo tepelné čerpadlo?

Až těsně před začátkem spodní stavby jsme si ještě vyžádali reference od brněnské Avanty. Neudělalo na nás dobrý dojem, že se nás snažili oslnit referencí známého herce. Tehdy jsme to netušili, neznali jsme ho, ale zjistili jsme to dodatečně. Marcela telefonicky hovořila s jeho manželkou, ta s prohlídkou domu nesouhlasila a podávala jen nic neříkající informace typu - byli pracovití, hrozně se snažili apod. A tak jsme se zase ponořil do internetu a vypátral blog mladých manželů http://mistopropsa.blogspot.com/, kterým dům Avanta stavěla. S prohlídkou domu nebyl žádný problém, jen jsme museli zajet až k Brnu. Ale také to stálo za to. Na domu byl pěkný klasický krov - Penatus standardně používá vysoké a štíhlé krokve, které se časem mohou zkroutit a krov pak vypadá nevzhledně. Jinak to byl opravdu typický dvoupatrový dům se sedlovou střechou, vytápěný plynovým kotlem - žádné složité technologie. Možná mi Marcela bude vyčítat, že jsem ji nakonec přesvědčil o rekuperaci, solárních panelech a dalších složitostech.

OBSAH

PŘÍPRAVY

SPODNÍ STAVBA

DALŠÍ PŘÍPRAVY

VRCHNÍ STAVBA

DOKONČENO

OSTATNÍ

Administrátorská zóna