013 Veletrh Dřevostavby

Na konci února 2009 se v Letňanech konal veletrh Dřevostavby. Hodně jsme si od této akce slibovali a dokonce i já jsem se na ní těšil, přestože jsem na vlastní kůži mnohé výstavy zažil jako vystavovatel a už při vyslovení termínů výstava, veletrh, stánek, expozice apod., se mi ježí chlupy na zádech. Veletrh jsem považoval ze takový faktický začátek našeho záměru a projektu.

Můj zájem citelně ochladl poté, co jsem pečlivě prošel seznam všech vystavovatelů. Když jsem vyloučil nejrůznější prodejce lepidel, pánviček a hrnců (ti na žádné výstavě nechybí…), zastoupení časopisů, reklamní agentury, výrobce a dodavatele materiálů a firmy, o kterých se vůbec nedalo zjistit, čím se vlastně zabývají, bylo jasné, že toho na výstavě mnoho nevyřešíme. Z firem, které jsem si předem vytipoval, byly na výstavě pouze čtyři. Ale respektoval jsem názor Marcely, která ráda jedná přímo s lidmi a chce všechno vidět a řešit v reálu, místo hledání informací na internetu, mailování a telefonování. Na výstavu jsme vyrazili i přes mou skepsi.

Byli jsme pečlivě připraveni, pro každou firmu jsme si nesli úhledný balíček textu, výkresů a obrázků, mysleli jsme si, že přesně víme, co chceme, ale přesto jsme měli velikou trému a bylo těžké s nějakým rozhovorem začít. Hned první akce byla poměrně pohodová a úspěšná. Zástupce brněnské firmy se nám věnoval příkladně, dost podrobně jsme probrali naši poptávku a dostali jsme slib, že nabídku připraví co možná nejdříve. To se také stalo a tato firma byla jedním z kandidátů na stavbu našeho domu až do poslední chvíle. V době výstavy tato firma stavěla pouze difúzně uzavřené systémy a vrátili jsme se k ní až mnohem později, když jsem zjistil, že začali stavět domy i s parobrzdou.

Druhá firma byla z Plzně. Přivítali nás stolkem pokrytým vajgly a zbytky jídla, chovali se velmi familiérně, až neprofesionálně, ale na druhou stranu zase velmi ‘lidsky’, takže si k nám cestu také našli. Tvářili se, že by byli schopni dům postavit na základě malůvek, které jsme jim přinesli. Tato firma stavěla difúzně otevřené domy a měla rovněž velkou naději na výběr. I od této firmy jsme nabídku obdrželi (i když po urgenci), absolvovali jsme prohlídky domů, které stavěla a proč jsme se pro ni nakonec nerozhodli, budu vyprávět někdy později.

Třetí firma byla z Liberce a u ní jsme narazili na podivné nepochopení a aroganci. Už když jsme od nich odcházeli, shodli jsme se na tom, že s nimi bychom dům stavět nechtěli. I oni nám nabídku nakonec asi po půl roce poslali, ale myslím, že to bylo vyvoláno spíše nějakou jejich momentální nouzí o práci, než skutečným zájmem o stavbu konkrétně našeho domu. U čtvrté firmy jsme se jen dohodli na pozdější návštěvě - její sídlo je totiž v Praze.

Je fakt, že na výstavě pár zajímavostí bylo. Zajímali jsme se o podlahové vytápění, o skladby konstrukcí, o rozdíly v izolacích z minerální vaty a z dřevovláknitých desek apod. Poprvé jsme zde viděli rekuperační jednotku. Už tehdy jsme zvažovali způsob vytápění a jednou z variant byla právě vzduchotechnika s rekuperací tepla. Já se k ní přikláněl více než Marcela a trochu mne zarazilo, že žádná z firem, které jsme oslovili s ní patrně neměla zkušenosti, všichni nám takovéto vytápění víceméně rozmlouvali. Přinesli jsme si stohy propagačních letáků, katalogů a jiných materiálů, které se doma stále kupí, aniž jsme je kdy (až na pár výjimek) potřebovali.

OBSAH

PŘÍPRAVY

SPODNÍ STAVBA

DALŠÍ PŘÍPRAVY

VRCHNÍ STAVBA

DOKONČENO

OSTATNÍ

Administrátorská zóna