306 Co to tu páchne

září až listopad 2010

Od zprovoznění vzduchotechniky bojujeme v domě s podivným zápachem. Dům, který dosud celkem voněl dřevem, začal zapáchat. Dlouho jsme nemohli nalézt zdroj zápachu. Na radu technika, který vzduchotechniku instaloval, jsme začali v domě topit už v létě, abychom ho dokonale vysušili, ale nepomohlo to, spíše se to zhoršovalo. Později jsme zjistili, že zápach vychází z vetší koupeny, ale stejně jsme nemohli přijít na to, co ho způsobuje.

Nejprve jsem se domníval, že je cítit odpad, tak jsem postupně vzduchotěsně přelepoval všechny odtokové guly, odtoky v umyvadle a vaně i přepadové otvory - nepomohlo to. Naplno jsem zapínal podlahové topení a roztápěl topný žebřík - s žádným výsledkem. Marcela už zpočátku vyslovila podezření, že se nejedná o zápach z kanalizace, že je to cítit jako hlína. Měla pravdu, bylo to cítit, jako když vlezete do čerstvě vykopaného hrobu (ne, že bych to někdy zkoušel).

Teprve po dlouhé době jsem si všiml, že obkladačky pod výklenkem vany nejsou dobře vyspárovány a že zápach vzduchotechnika vytahuje těmito škvírami zpod vany. Byla to asi ta nejhorší varianta. Po letitých zkušenostech s obezděnou vanou na Písnici jsem totiž usoudil, že dvířka v obkladu k sifónu vany nejsou zapotřebí, že v největší nouzi se rozbije jedna obkladačka a k sifónu se nějak dostaneme. Vůbec mne nenapadlo, že ta situace nastane tak brzy.

A tak jsem nechal v obezdívce vany vybourat otvor, aby se zjistilo, co se pod vanou děje. Nebylo to tak jednoduché. Vana je obezděná poměrně bytelně, bylo i složité vymyslet, kde otvor udělat.

30601m.jpg 30602m.jpg
30603m.jpg 30604m.jpg

I poměrně velkým otvorem je přístup pod vanu a k sifónu velmi omezen. Pod vanou jsme zjistili typické tropické klima, horko a extrémně vlhko. Zatím se domníváme, že vlhkost se pod vanu dostala netěsností v sifónu, ale nedalo se to určit s jistotou, protože mokré bylo úplně všechno. Když se do vany napustila studená voda, vlhkost se zespodu na vaně srážela a kapala na podlahu. Tvárnice Ytong se zdály celkem suché, ale vzhledem k jejich matriálu asi mohly pojmout obrovské množství vody, aniž to na jejich povrchu bylo znát. Pod baterií a kolem odtoku je na stěně pouze sádrokartón, původně zelený a teď zcela zarostlý hnědou plísní.

30605m.jpg

Prostor pod vanou jsme nechali otevřený a tou malou dírou se snažíme veškerou faunu vyhubit Savem proti plísni, použil jsem také sprej s desinfekci, kterou se čistí klimatizace v autě. Zpočátku to vypadalo dost beznadějně, přestože plíseň nebyla vidět, vlhko pod vanou zůstávalo a zápach přetrvával a byl ještě umocněn čpavým Savem. K vysoušení jsem zkoušel používat výfuk vzduchu z vysavače, ale to se neosvědčilo, vysavač se hrozně zahříval a musel se pouštět vždy jen na krátkou dobu. Před několika dny jsem si z práce vypůjčil malý ventilátor a ten zdá být dobrým řešením.

30606m.jpg 30607m.jpg

Když jsme doma, ventilátor běží trvale a teď se zdá, že se vlhkost pod vanou přeci jen snižuje. Za pár dní přijde obkladač, který vrátí zpět vykutanou obkladačku, ale necháme ji připevnit jen na magnety, aby nebylo složité ji vyjmout, bude-li to ještě třeba. Dál jsme se rozhodli do obezdívky vany vyvrtat dva velké otvory, jeden za klozetem dole, druhý za pračkou nahoře. Do otvorů později osadíme ventilační mřížky, aby byl prostor pod vanou stále odvětráván.

Ve vysušování budeme stále pokračovat, odhaduji, že nejméně jeden týden a pak ještě jednou zopakujeme akci Savo, asi koupím ještě nějakou další desinfekci ve spreji, protože tekutina ze spreje se lépe dostane i do míst za vanou, která musí zůstat trvale nepřístupná. Také jsem koupil extrémně absorpční granulát, který by měl vlhkost vstřebávat. Ten je teď pod vanou v plátěném pytlíku, zatím netuším, co se s ním děje, budu informovat později.

Každopádně z toho plyne jedno poučení - nikdy nenechávat žádný prostor zcela uzavřen bez možnosti kontroly. Takových prostorů je v domě samozřejmě více, např. zaklopení stropu nad obývacím prostorem, ale okolo nich jsou difúzně otevřené stavební konstrukce, které umožňují odchod vodních par ven z domu. Kolem koupelny je pod sádrokartónem parozábrana (igelitová fólie), takže vlhkost byla pod vanou zcela uzavřena bez možnosti jakéhokoli vysychání.

OBSAH

PŘÍPRAVY

SPODNÍ STAVBA

DALŠÍ PŘÍPRAVY

VRCHNÍ STAVBA

DOKONČENO

OSTATNÍ

Administrátorská zóna