120 Vzduchotechnika

Moderní domy se dělají víceméně vzduchotěsné (viz předchozí článek), což ovšem vyvolává potřebu pravidelně větrat a zbavovat se tak nahromaděné vlhkosti a pouštět do domu čerstvý vzduch. Takže to teplo, které jsme uvnitř domu utěsnili, pak zase otevřenými okny vypouštíme ven.

Tento problém řeší teplovzdušné vytápění s rekuperací tepla. Zní to složitě, ale princip je velmi jednoduchý. Celé zařízení provádí průběžné větrání celého domu, takže okna už není potřeba otevírat. A aby se teplý vzduch nevyfukoval bez užitku ven a nenahrazoval studeným vzduchem venkovním, prochází oba vzduchy tzv. tepelným výměníkem. V něm vyfukovaný vzduch předává své teplo čerstvému vzduchu nasávanému z venčí. Pokud je venku např. -5 stupňů, ve výměníku se takto studený vzduch zahřeje např. na 17 stupňů a stačí ho dohřát už jen o 5 stupňů, aby do domu foukal příjemně teplý.

Instalace vzduchotechniky vypadá děsivě. Kanálky, které vyfukují teplý vzduch, vedou podlahou a jsou zakončeny podlahovými vyústkami pod všemi okny. Odtahové potrubí tvoří tlusté ‘husí krky’, které ústí do mřížek nebo do talířových průduchů u stropů jednotlivých místností. Moje švagrová Iva hodně trefně poznamenala, že vzduchotechnika vypadá jako vetřelec za bílého dne. Naštěstí vše bude skryto v podlaze, ve stěnách a ve stropě.

12001m.jpg 12002m.jpg

12003m.jpg 12004m.jpg 12005m.jpg

Teplovzdušné vytápění má jednu další výhodu - v domě nebudou překážet žádné radiátory. Místo nich bude pod každým oknem jen mřížka zakrývající vyústku. Ta bude samozřejmě také trochu vadit, ale ne tolik. Bude 15 cm od stěny a nemělo by se na ní nic stavět.

Vzduchotechnika bude mít dva zcela samostatné okruhy. Jeden okruh bude zajišťovat odtah tzv. ‘špinavého vzduchu’ z koupelen, spíže a kuchyně. Tento vzduch projde rekuperačním výměníkem, zahřeje příchozí venkovní vzduch a bude vyfouknut nad střechu domu. Úbytek špinavého vzduchu bude nahrazen vzduchem nasávaným z venku. Doufám, že vzduchaři připojení potrubí nepopletou - určitě by nebylo správné, aby se vzduch nasátý z WC šířil podlahovými kanálky po celém domě.

12006m.jpg 12007m.jpg

Druhý okruh bude umožňovat cirkulaci vzduchu z ‘čistých prostor’. Vzduch se nasaje, projde výměníkem, zahřeje čistý příchozí vzduch a spolu s ním bude podlahovými kanálky rozveden zpět do domu. Nasávání čistého vzduchu bude jen na dvou místech - před vstupem na půdu a v chodbě. Z ložnic se sem vzduch dostane pode dveřmi. Mřížky pro nasávání cirkulačního vzduchu budou opravdu monstrózní. Je to proto, že nasávají většinu vzduchu, který v domě je, a průchod vzduchu mřížkami a potrubím nesmí být slyšet. Snad se tento záměr podaří.

12008m.jpg 12009m.jpg

Vzduchotechnika je navržena tak, aby bez problémů vytopila celý dům, jen v koupelnách bude doplněna topným žebříky. A protože skoro v celém domě jsme se rozhodli položit dlažbu, necháme pod ní nainstalovat elektrické podlahové topení a v případě potřeby budeme dlažbu temperovat, aby nebyla studená. Marcela má stále obavu, že jí v domě bude zima, ale až to všechno poběží, jak má, a ještě si pro pohodu zatopíme v krbových kamnech, myslím, že skončíme s úžehem na terase a budeme se chladit čerstvě napadaným sněhem.

Galerie1 - Galerie2

OBSAH

PŘÍPRAVY

SPODNÍ STAVBA

DALŠÍ PŘÍPRAVY

VRCHNÍ STAVBA

DOKONČENO

OSTATNÍ

Administrátorská zóna