113 Krokve, krokve

Když montážní parta v pondělí opět nastoupila dostal jsem informaci, že ve středu večer by krokve mohly být hotové. To bylo velice příznivé tvrzení, během tohoto pracovního období by se tedy měla stihnout celá konstrukce střechy i s krytinou a také okna a vstupní dveře. Dům by tedy mohl být uzavřen proti nečasu, který vrchní stavbu (až na chvilkové projasnění) provází od samého začátku.

Nepodařilo se. Penatus standardně dělá krokve profilu 40/240 mm a viditelné části krovu pobíjí palubkami, takže až nepřirozeně štíhlé krokve vůbec nejsou vidět. Asi jsme trochu ovlivněni názorem našeho architekta, ale chtěli jsme takový krov, ve kterém jsou krokve viditelné a palubky jsou nad nimi, takže nikde nevzniká řádný prostor pro vosí hnízda a podobnou havěť. Krokve 40/240 by byly pro takovéto použití nevzhledné, tak jsme se domluvili na krokvích 80/180, které vypadají pěkně.

Takže - zase jsme šli cestou atypu, a to přineslo problémy. Krokve byly těžké a obtížně se s nimi manipulovalo a už po osazení prvních krokví se zjistilo, že bude problém i s jejich řezáním - běžné kotoučové pily mají hloubku prořezu do 60 mm, takže krokve se musely řezat nadvakrát z protějších stran a takový řez nebyl čistý.

11301m.jpg 11302m.jpg

Osazení krokví také zpomalilo řešení podpory střechy nad rampou k hlavnímu vchodu. Zde je pozednice podepřena dvěma sloupy, které jsou nahoře propojeny s obvodovou stěnou domu a údajně nebylo snadné tuto část domu přesně a správně postavit. Projektant v montážní dokumentaci sice nakreslil některé řezy domu, ale jejich polohu zvolil tak, aby se vyhnul řešení některých komplikovaných detailů - ty se pak musely vymýšlet až na stavbě.

11303m.jpg 11304m.jpg

Zkrátka - krokve byly dokončeny až v sobotu dopoledne. Montážní řezy se prováděly malou pilou - tam nejde o krásu ale o funkčnost, nicméně každá krokev byla jinak dlouhá, takže konce krokví nejprve vypadaly dost hrozně. Pan Strejček si pak někde vypůjčil větší pilu a v sobotu ráno krokve zařezávaly jako dobře vycvičení vojáci při nástupu před obávaným generálem. Tvar střechy a domu se začal rýsovat.

11305m.jpg 11306m.jpg
11307m.jpg 11308m.jpg

Galerie1 - Galerie2 - Galerie3 - Galerie4

OBSAH

PŘÍPRAVY

SPODNÍ STAVBA

DALŠÍ PŘÍPRAVY

VRCHNÍ STAVBA

DOKONČENO

OSTATNÍ

Administrátorská zóna