107 Zvýšení domu

Sotva se dům začal stavět, celkem náhodou jsem v montážní dokumentaci našel dost zásadní chybu. Projektant vycházel z mého požadavku, aby vnější rozměry domu, navržené v projektu pro stavební ohlášení (a odsouhlasené sousedy), zůstaly zachovány. Nastal ovšem případ, kdy už nebylo správné tyto rozměry dodržet, ale projektant buď tento fakt přehlédl nebo z nedostatku času tuto situaci před námi zatajil.

Strop v obývacím pokoji by totiž měl být v místě pod hřebenem střechy vodorovně zaklopen tak, aby zaklopení bylo přesně stejně široké jako galerie před vstupem na půdu. Je to vidět z následujícího obrázku:
strop00-m.jpg

V montážní dokumentaci došlo ke zvýšení tloušťky podlahy v přízemí, stropu i střešní konstrukce, a to, co bylo navrženo v projektu pro stavební ohlášení, se do domu nějak nemohlo vejít. V důsledku toho vyšlo vodorovné zaklopení výrazně užší než galerie, a kdybychom si toho nevšimli, mohl obývák vypadat takto:
strop01-m.jpg strop02-m.jpg

Okamžitě jsem problém popsal a zaslal mailem do Penatusu. Napadlo nás jediné jednoduché řešení - snížit strop o cca 100 mm, tím by se vodorovné zaklopení patřičně rozšířilo. Taková úprava by ale vedla ke snížení dveří na půdu a tím pádem k mnoha ošklivým boulím na mé hlavě. Pan Růžička v Penatusu byl velice vstřícný a doplnil toto řešení o zvýšení celé střechy v místě nad stropem, takže snad všechno dobře dopadne a boule nebudou.

Projektant cítil máslo na hlavě a rychlostí jemu vlastní opravil dotčené výkresy, a teď už se podle nich staví. Plyne z toho jedno poučení - ať už stavíte dům jakýmkoli způsobem, není čas odpočívat. Stále je potřeba studovat projekt, snažit se všemu porozumět a pečlivě se zabývat všemi detaily. Nikdo není neomylný a nelze ani doufat, že dokumentace, podle které se staví dům za vaše tři milióny, bude bez chyb. A vy je musíte objevit. Čím později se na problém přijde, tím méně bude možností ho správně vyřešit (nebo i žádná).

OBSAH

PŘÍPRAVY

SPODNÍ STAVBA

DALŠÍ PŘÍPRAVY

VRCHNÍ STAVBA

DOKONČENO

OSTATNÍ

Administrátorská zóna