106 Kotevní prahy

Zatímco stěny klasického domu se staví přímo na izolovanou základovou desku (cihly do maltového lože, přesné tvárnice Ytong do vrstvy lepidla apod.) a nijak se s deskou nespojují, dřevěné stěny se musí k základové desce připevnit. To se provádí tak, že přesně v místech pod nosnou konstrukcí obvodových stěn i příček se položí správně široké fošny a přišroubují se k desce pomocí nerezových kotevních šroubů. Pod fošny se podkládá pásek Miralonu (to je stejná pěnová fólie, jaká se používá pod plovoucí podlahy), která zajistí přesné dosednutí fošen po celé jejich ploše.

Položení a kotvení prahů stěn trvá asi jeden den. Penatusu se to trochu protáhlo, protože půl dne museli odhrabávat sníh ze základové desky a z jejího okolí, za poslední dny ho v Tachlovicích napadlo asi 40 cm.

Po dlouhé době došlo k odhalení celé desky. Patrně se stalo to, co předpokládal pan Mráz z Telto PT - povrchová vrstvička desky se loupe v tloušťce cca 1 mm, vypadá to trochu, jakoby deska byla špinavá, jako tenký nános prachu. Vrstvičku lze snadno shrnout a pod ní je deska tvrdá jako beton. Stavbyvedoucí se nad tím nijak nepozastavil, považoval to za běžný stav. Přikrýt desku jen mikrotenovou fólií (což jsem měl v úmyslu) by asi nemělo žádný smysl, povrchová vrstva by zmrzla stejně. Při betonáži se totiž vždy na povrch betonu vyplaví tenká vrstva cementu s vodou, která je náchylná na mráz a vždycky má i nižší pevnost než skutečný beton pod ní. Stavbyvedoucí naopak velmi chválil kvalitu desky, zejména její přesné rozměry a rovinnost.

Položením prahů se na základové desce najednou objevil obrys všech místností a to mne dost vyděsilo. Kdybych si předtím na počítači nenaplánoval vybavení domu, nikdy bych neuvěřil, že se do něho vejde. Vím, že v ložnici budu mít ještě více jak metr na průchod kolem dva metry dlouhé postele, ale na stavbě mám dojem, že do té malé komůrky nedostanu ani samotnou postel. Chodba budí zdání, že v ní budeme muset chodit bokem. Výklenek pro vestavěnou skříň vypadá, že se do něho vejde tak maximálně složené žehlící prkno a ještě mu budou nožičky koukat. Co jsme si to vymysleli za domeček pro panenky?

snih-m.jpg prahy-m.jpg

Galerie

OBSAH

PŘÍPRAVY

SPODNÍ STAVBA

DALŠÍ PŘÍPRAVY

VRCHNÍ STAVBA

DOKONČENO

OSTATNÍ

Administrátorská zóna