088 Převzetí spodní stavby

Spodní stavbu jsem převzal v pondělí 14. prosince. Všechno formálně neproběhlo tak, jak by mělo, ale rozhodl jsem se, že budu firmě důvěřovat. Zejména neproběhla žádná kouřová zkouška kanalizace ani tlaková zkouška vodovodní přípojky, ale za daného postup prací to snad ani nebylo možné. Pan stavbyvedoucí mi alespoň předvedl průtočnost kanalizačního systému tím, že nabral kbelíkem vodu z ponorky a nalil ji do dvou náhodně zvolených vpustí na základové desce, zatímco já stál u otevřené kanalizační šachty a křičel jsem: “Hurá, teče”. Stejně jsme vyzkoušeli i průtok vody ze vzdálenějšího gajgru, jen jsem tentokrát sledoval hladinu vody v ponorce. Tak jsem předávací protokol podepsal a snad bude vše v pořádku, záruční doba je 40 měsíců.

Převzetí spodní stavby minulý týden předcházela kontrola ze strany Penatusu. Došlo k pečlivému přeměření všech délek pásem a výšek nivelačním přístrojem. Deska je provedena velmi přesně (délková tolerance je +10 a -5 mm, výšková +6 a -5 mm).

perina-m.jpg

O víkendu začalo mrznout a napadl sníh, takže deska vypadala jako pod peřinou. Minulý týden mne stavbyvedoucí upozorňoval, že by možná bylo dobré desku přikrýt nějakými plachtami. Zmrzlé louže by mohly porušit povrchovou vrstvičku betonu, která by se mohla začít drolit. Takový defekt by v žádném případě neměl mít vliv na nosnost desky, byla by to jen vada na kráse. Původně jsem to chtěl udělat, nakoupil jsem spoustu igelitu, ale konzultoval jsem to s kolegyní a s internetem a dospěl jsem k závěru, že to není potřeba. Na páteční schůzce mi to potvrdili i v Penatusu. Navíc bylo na takovou práci hnusné počasí.

Před vánoci ale udeřily opravdu silné mrazy a my se začali obávat, že jsme možná udělali chybu. Teď je deska zasněžená a je na ní led, takže kdoví, čeho se dočkáme, až sníh roztaje… Ale pokud se něco s betonem stalo, určitě to nebude nic fatálního. Pokud o betonu nic nevíte, je to směs kameniva, cementu a vody (a případně dalších přísad, které urychlují tvrdnutí, zpracování apod.). Cement s vodou chemicky reaguje - říká se tomu hydratace. Při hydrataci beton tvrdne a samotné vody v betonu ubývá. Asi po třech dnech má běžný beton asi 75% svojí pevnosti finální pevnosti. Nám začalo mrznout asi po 12 dnech tvrdnutí, takže je jisté, že mráz už nemohl nic způsobit. V betonu už muselo být vody jen velmi nepatrně, takže v něm vlastně nemělo, co zmrznout.

OBSAH

PŘÍPRAVY

SPODNÍ STAVBA

DALŠÍ PŘÍPRAVY

VRCHNÍ STAVBA

DOKONČENO

OSTATNÍ

Administrátorská zóna