021 Paní Rychlemluvícíanepřerušitelná

Doufám, že se článkem té paní nijak nedotknu, ale ona se dobře zná, tak to snad bude číst s nadhledem.

Já byl už dávno přesvědčen o vytápění vzduchotechnikou s rekuperací tepla, ale Marcela stále pochybovala, chtěla bezúdržbový jednoduchý domek a složitých technologií se dost děsila. Ale i já jsem chtěl rekuperaci vidět na vlastní oči. Vždycky jsme uvažovali o výrobci Atrea, hlavním důvodem asi bylo, že jsem na tuto firmu už několikrát narazil v minulosti. Mají velmi obsáhlý web, kde najdete opravdu všechno, co potřebujete, a je to ryze česká firma s výbornou reputací. Po celé republice mají síť ‘vzorových domů’, které jsou vybaveny jejich technologiemi. Zavolal jsem do domu, který byl ku Praze nejblíže a dohodl prohlídku.

Byli jsme dost překvapeni, že dům byl normálně obýván, v obýváku byli na návštěvě dokonce nějací příbuzní. Ukázalo se ale, že paní Rychlemluvícíanepřerušitelná je skutečně ‘agentem’ Atrea, momentálně na mateřské dovolené a prohlídky cizích lidí jsou u nich téměř na denním pořádku.

Paní nás zavedla rovnou do sklepa, kde stála monstrózní skříň rekuperační jednotky. Byl to údajně nějaký historický snad dvacet let starý model (to možná trochu kecám), ty současné jsou údajně menší a hezčí. Nás ale neohromila ani tak velikost samotné rekuperační jednotky, jako změť tlustých stříbrných rour a trubek, které technickou místnost zcela zaplňovaly.

Paní nás přesvědčila, že rekuperační jednotka nijak nehlučí, Marcela si vyzkoušela, jak teplý vzduch fouká z podlahových vyústek, že to není nepříjemné a že ani vyústky nehvízdají a nevydávají žádný jiný zvuk. Pak nás paní pozvala do patra, kde měla malou kancelář, abychom z ní tahali další rozumy. A tady to začalo.

Do poznámek jsem si večer zapsal, že paní mluvila nadzvukovou rychlostí a tak to skutečně bylo. Strávili jsme u ní celkem tři hodiny a odcházeli jsme zcela ochromeni bolavými hlavami. Nebyl jsem si jist, zde je bezpečné sednout do auta a řídit. Zpočátku jsme se snažili do hovoru trochu zasahovat, paní Rychlemluvícíanepřerušitelná vždycky okamžitě ztichla, aby vzápětí nabrala ještě vyšší rychlost, jakoby potřebovala dohnat to, co během toho našeho pomalého a rozpačitého vstupu zameškala. Jasně, že trochu přeháním, ale ne zase tolik, jak si asi myslíte.

Paní Rychlemluvícíanepřerušitelná zastupovala nejen Atreu, ale zejména firmu Vario Vila se sídlem blízko Olomouce. Její specializací bylo hodnotit způsoby vytápění ve vztahu k nákladům na jejich pořízení a úsporám během provozu v různě izolovaných domech. Takovouto studii nabídla i nám, nakonec jsme ale její nabídky nevyužili, nikdy jsme od žádného dodavatele nezískali pro takový výpočet podklady. Asi by to fungovalo s Vario Vila, ale těm jsme od začátku nebyli příliš nakloněni, protože stavěli domy difúzně uzavřené. Později jsme za paní Rychlemluvícíanepřerušitelné byli ještě jednou a nechali jsme si od Vario Vila udělat i cenovou nabídku na náš velmi atypický dům, ale dostali jsme jen jakýsi paskvil, myslím, že se jednalo o nějakou mírně upravenou nabídku některého jejich typového domu, s našimi požadavky to mělo společné jen velmi málo.

Ale i přes ten děsivý zážitek s přívalem informací, které jsme v té rychlosti vůbec nedokázali vstřebat, byly obě schůzky přínosné a zase nás kousek popostrčili. Dozvěděli jsme se, jak rekuperace funguje, že se vytápí jen obytné prostory, z ostatních se vzduch pouze odtahuje, viděli jsem své první tepelné čerpadlo, vyslechli jsme poznámky poměrně zasvěceného člověka na námi navrženou dispozici domu. Přestože paní Rychlemluvícíanepřerušitelné jasně prosazovala zájmy spřízněné firmy, vyjadřovala se pochvalně o panu Růžičkovi a o jeho Penatusu. Byla to první nezávislá reference na tuto firmu a myslím, že měla vliv na naše pozdější rozhodováni.

OBSAH

PŘÍPRAVY

SPODNÍ STAVBA

DALŠÍ PŘÍPRAVY

VRCHNÍ STAVBA

DOKONČENO

OSTATNÍ

Administrátorská zóna