019 Ovelos

Ovelos jsem pro návštěvu vybral proto, že její sídlo je v Praze. Je to velká firma, akciová společnost, zatímco všichni ostatní jsou společnosti s ručením omezeným (ne, že by to o kvalitě nějak vypovídalo…). Na jejich webových stránkách mne upoutala až neuvěřitelná cena domu na klíč - od 13.333 Kč za m2 zastavěné plochy - to stálo za prozkoumání.

Už při prvním jednání jsem narazil na podivného úředníka, který nemohl pochopit, že termín schůzky chceme mimo pracovní dobu, tvrdil, že na schůzky ‘U NICH’ si klienti berou dovolenou. Schůzky mají předem pečlivě připravené schéma, po nalévárně v kanceláři zavezou klienta na stavbu (exkurze na stavbu je povinná!), a celá akce tak zabere několik hodin. Ale my jsme chtěli jen zjistit, co je za tou nízkou cenou schováno. Nakonec se mi podařilo dohodnout pouze schůzku v kanceláři.

Ovelos má mnoho typových domů a většina z nich je poměrně šikovně dispozičně řešena. Pokud si klient z nabídky typů nevybere, je možné je upravovat, Ovelos nevylučuje ani zcela individuální řešení. Při prohlížení typových domů jsem narazil na podivnou věc - všechny domy jsou totiž bungalovy, žádný dům není vystavěn do patra. To je neobvyklé a přinutilo mne to hlouběji se ponořit do studování jejich stránek. Ale žádnou záludnost jsem nenašel, jen v článku o provedení domů jsem nalezl, cituji “Naše domy jsou konstruovány z kvalitního smrkového řeziva. Pevnost konstrukce je vylepšena unikátním výplňovým materiálem - naprosto vyschlými dřevěnými moduly o formátu přibližně 120×40 cm”. O jakých modulech se tu píše, o tom už nikde není ani zmínka. A tak jsem začal hledat na internetu a v jednom diskusním fóru jsem narazil na informaci, že se snad jedná o bedničky od munice. Považoval jsem to za blbost.

Schůzky se konají mimo sídlo společnosti v kanceláři, která je patrně pro tento účel zřízena. Přivítal nás postarší člověk v černém obleku. Seděl za stolem rozvalený v křesle a tak silně se v něm zakláněl, až jsem měl trvale pocit, že se převrátí dozadu. Ukázalo se, že Ovelos skutečně staví z bedniček od pancerfaustů, v kanceláři byli vystaveny (ty bedničky). Černý muž měl na pravé ruce amputovány konce prstů, patrně o ně přišel, když z některé bedýnky ten pancerfaust vyndával. Ovelos údajně před lety všechny bedýnky vykoupil od vojska a má zásobu na asi 1000 domů - 600 už jich postavil. Ze schůzky čišela mašinérie velké firmy, všechno bylo přesně nalinkované, i to co černý muž povídal, bylo nacvičené. Naše zvídavé dotazy ho poněkud znervózňovaly a rozptylovaly. Dostali jsme katalog, ceník, pravidla, návrh smlouvy apod., shlédli jsme video o stavbě a pak nás víceméně vyhodil, i když celkem slušně (správně usoudil, že u nás mu pšenka nepokvete). Odešel v černém dlouhém plášti a v širokém černém klobouku a odjel černým chevroletem.

Přestože ceny Ovelosu se zdají být nízké, jejich standardní řešení toho zahrnuje opravdu velmi málo a v podivné kvalitě. Kdybychom si nadiktovali vše, co potřebujeme, cena by se až zdvojnásobila. V popisu jejich standardního řešení jsme nalezli např. tuto pěknou formulaci: “sádrokartonové konstrukce s tzv. volnější tolerancí rovinnosti”. Fakt, že stavební systém je podezřelý a klient se o něm dozví až na osobní schůzce (na internetu tyto informace nejsou) a že tento systém patrně neumožňuje bezpečně provádět montáž patrových domů, nás jednoznačně odradil. Osobnost černého muže naši nedůvěru spíše prohloubila. Na druhou stranu nemohu vyloučit, že to všechno funguje. Přece jenom Ovelos je na trhu řadu let a 600 postavených domů svědčí o jeho úspěšné činnosti. Pokud by někomu vyhovovalo některé z typických řešení, pak je to asi nejlevnější bydlení na trhu. My jsme v sobě ale nenašli dostatek odvahy, abychom do něčeho takového šli.

OBSAH

PŘÍPRAVY

SPODNÍ STAVBA

DALŠÍ PŘÍPRAVY

VRCHNÍ STAVBA

DOKONČENO

OSTATNÍ

Administrátorská zóna