018 Penatus

Jedním z důvodů, proč jsme jeli ‘prozkoumat’ Penatus, bylo, že sídlí ve Zlatníkách, což je našemu současnému bydlišti hodně blízko. Při hledání na internetu jsem narazil na blog mladých manželů, kterým Penatus staví dům na Písnici (později jsme v něm byli na návštěvě), takže jsme měli takovou nepřímou referenci a věděli jsem do čeho jdeme.

Mluvili jsme s panem Růžičkou, jediným společníkem a jednatelem firmy. Pan Růžička také napsal útlou knížku o dřevostavbách, která se jmenuje Stavíme dům ze dřeva. Obsah knížky je čtivý a srozumitelný i pro laika. Při čtení jsem měl trochu pocit, že autor záměrně nezmiňuje nic konkrétního, jakoby se snažil skrývat fakta, která pracně nabyl na základě dlouholetých zkušeností a která tvoří jeho know how. Kniha hodně vypovídá o osobnosti pana Růžičky. Šéf Penatusu je průkopníkem dřevěných domů u nás a je pro něho charakteristický až úzkostlivě ekologický přístup ke stavebnictví. Myslím, že ho více než to, jak se v domě bude bydlet, zajímá, zda bude postaven z ekologických a přirozeně obnovitelných materiálů a jak bude energeticky úsporný. Pan Růžička je velkým propagátorem pasivních domů a horší než nízkoenergetické domy odmítá stavět. Pan Růžička je také zásadovým puntíčkářem - to je vlastnost, které rozumím.

V Penatusu jsme se cítili celkem dobře. Kancelář ve Zlatníkách vůbec není honosná a reprezentativní, spíše je taková, že trochu nafrněného stavitele by klidně mohla odradit. Vypadá to tam spíše jakoby jste někoho navštívili doma. Domácímu prostředí odpovídá i přítomnost velkého černého retrívra Barnabáše, který pana Růžičku všude doprovází.

Probrali jsme naši poptávku, pan Růžička nám dal víceméně najevo, že naše příprava je sice pěkná, ale že je potřeba zpracovat řádnou studii, než bude možné zabývat se nějakou nabídkou. Hodně jsme si povídali o způsobu vytápění. Občas mi připadalo, že pan Růžička zkouší, co všechno už víme (tehdy jsme toho moc nevěděli). Diskutovali jsme o vzduchotechnice s rekuperací, solárních panelech, integrovaných zásobnících tepla, zemním výměníku i o podlahovém topení (to nám pan Růžička rozmlouval), o míře nízkoenergetičnosti a dalších spíše technických věcech. Žádného odhadu ceny jsme se nedočkali, ale nabyli jsme dojmu, že v Penatusu umí stavět a rádi staví domy plné moderních technologíí a také, že nedávají přednost architektonickému ztvárnění domu před jeho funkčnosti. Tomu odpovídá i galerie na jejich webových stránkách - hodně jejich domů vypadá docela obyčejně tak, jak by měl vypadat domeček pro nás.

Pan Růžička nám nedal kontakt na nikoho, komu Penatus dům stavěl nebo staví, ale pozval nás do svého vlastního (samozřejmě pasivního) domu v Čerčanech, kam jsme se později zajeli podívat. Nepamatuji se, že bychom v jeho domě viděli něco zásadně zajímavého. Je to taková hodně typická dřevostavba s plochou střechou, dřevěnou fasádou a velkou dřevěnou terasou. I uvnitř domu je dřevo přiznáno, kde je to možné - na podlahách parkety, na stropě viditelné stropnice. Hezký dům až na tu světle modrou (nebo světle zelenou?) kuchyň. Zajímavá byla spodní stavba. Protože dům stojí v mírném svahu je založen jen na dvou základových pásech a nemá základovou desku. Prostor mezi základovými pasy se pak dá využít pro ukládání různých předmětů, pan Růžička si tam budoval zděný sklípek. Dlouho jsme zvažovali, zda náš dům nezaložit podobně.

Vedle domu pana Růžičky stály ještě dva domy, které stavěl Penatus. Jeden už byl obývaný, takže jsme do něho nemohli, v druhém jsme poprvé na živo viděli stav domu po dokončení hrubé stavby - ve fázi montáže vzduchotechniky. To bylo zajímavé. Balancovali jsme mezi položenými podlahovými kanálky, kterých byla plná podlaha, ve stropě vedly tlusté roury obalené aluminiovou izolací - v otevřených konstrukcích to vypadalo dost děsivě. Myslím, že to byl okamžik, kdy Marcela začala o vytápění vzduchotechnikou trochu pochybovat - a to jsme ještě neviděli všechno, rekuperační jednotka tu ještě nebyla stejně jako integrovaný zásobník tepla. Ale bylo vidět, že tato technologie není Penatusu cizí, že jí patrně používají ve většině svých domů.

Ze zkoumání Penatusu jsme měli celkem pozitivní pocity - Penatus zatím ‘zůstal ve hře’.

OBSAH

PŘÍPRAVY

SPODNÍ STAVBA

DALŠÍ PŘÍPRAVY

VRCHNÍ STAVBA

DOKONČENO

OSTATNÍ

Administrátorská zóna