Středa, Prosinec 30, 2009

010 Parobrzda nebo parozábrana?

V uzavřeném prostoru vzniká vlhkost odpařováním vody z lidí, z kytek, při vaření, uklízení apod. Tato vzdušná vlhkost se nějak musí dostat z domu ven - např. otevřenými okny nebo ‘prosakováním’ skrz konstrukci stěn. Pokud vlhkost nemá možnost uniknout mimo dům, může být zdrojem problémů. Vzdušná vlhkost (pára) se sráží na chladných plochách (typicky na okenních sklech, v rozích místností u vnějších stěn, kde jsou tepelné mosty apod.) a umožňuje bujení plísní.

Klasické materiály (cihly, tvárnice apod.) jsou dobře prodyšné a umožňují přirozený odvod par z vnitřku domu do exteriéru. Naprosto fatální úpravou dobře fungujícího cihelného domu může být ale např. zateplení neprodyšným materiálem, např. polystyrénem. Pára prochází zdivem a může se srážet někde uvnitř zdiva nebo ve spáře mezi zdivem a polystyrénem a plísně pak vyrůstají v místě, kde to nelze kontrolovat. Beton je zcela neprodyšný a paneláky tedy vyžadují důsledné větrání.

U dřevostaveb může být vzdušná vlhkost nejen zdrojem plísní v interiéru, ale pokud se dostane do dřevěné nosné konstrukce a nemá možnost se odtud odpařit, může vést i k trvalému poškození domu. Dřevěný dům musí být správně navržen a pečlivě postaven tak, aby dřevěná nosná konstrukce byla proti vlhkosti maximálně chráněna.

Dřevěné konstrukce domů se z hlediska boje s vodní párou provádějí ve dvou systémech - difúzně otevřené a difúzně uzavřené. Starším systémem jsou domy difúzně uzavřené. V těch je nosná konstrukce domu od vnitřku domu oddělena zcela neprodyšnou fólií (běžně se používá termín parozábrana) a od vnějšího prostředí vrstvou neprodyšné tepelné izolace - typicky polystyrénu, takže by dřevo mělo být teoreticky zcela v suchu. Prakticky je ale obtížné zajistit, aby fólie byla skutečně neporušená, ve spojích spolehlivě přelepena apod.

Modernějším způsobem je umožnit páře odchod z domu na molekulární úrovni - difúzně stěny otevřít. Místo parozábrany se používá tzv. parobrzda (dřevotřískové nebo jinak OSB desky), která povoluje určité ‘dýchání’ domu a propouští molekuly vody z vnitřku budovy ven. Protože se tedy trochu vlhkosti dostává k nosné dřevěné konstrukci, musí být z vnější strany stěny umožněno její následné odpařování. Veškeré vnější vrstvy stěny a zejména tepelné izolace musí být propustné. Zásadní chybou by bylo použití polystyrénu, musí se izolovat dražším materiálem - prodyšnou minerální vatou nebo dřevovláknitými deskami. I omítka musí být paropropustná.

Ani difúzně otevřené systémy neřeší odvod vodních par zcela. Dřevené domy jsou (nebo by měly být) velmi pečlivě utěsněny, aby se využilo jejich skvělé tepelné izolace. Z hlediska vlhkosti prostředí v interiéru je nutno se chovat stejně jak v difúzně uzavřeném, tak v difúzně otevřeném domě - v obou systémech je nutno dostatečně větrat.

Přemýšlením o parobrzdách a parozábranách jsme ztratili velmi mnoho času, nenašel jsem žádné porovnání, ze kterého by jeden systém vyšel výhodněji něž ten druhý. Nakonec jsme se rozhodli pro systém difúzně otevřený, ale žádné jasné argumenty pro to nemám, jen takové vnitřní nutkání a nechuť bydlet v igelitovém pytlíku. V zásadě si myslím, že je jedno, jaký systém zvolíte, mnohem důležitější je výběr dodavatele, který dům svědomitě navrhne a postaví.

  1. Láďa Hanzlíček

    Úterý, Duben 20, 2010 - 07:47:48

    Dobrý den,
    toto je blog, který mi ukazuje, jak by měl blog stavby domu vypadat. Moc hezky a pečlivě zpracováno tak, jak mě osobně se to nedaří.
    K danému tématu, sám jsem se s ním také potýkal a můj hlavní důvod je následující: Difúzně otevřená konstrukce je “blbuvzdornější”, zejména díky tomu, že je navržena tak, aby fungovala automaticky. Dokáže si tak poradit i s drobnými chybami v provedení stavby, kterým se v podmínkách stavby nelze vyhnout, byť se sebelepší firmou.

    Malá odbočka a více detailu. Voda je velkým nepřítelem stavby. Voda nesvědčí dřevu, ale nesvědčí ani zděné stavbě, kde degradují jak stavební materiály, tak i použitá pojidla (malta, lepidla). Proto se principiálně staví nebo mělo stavět tak, aby směrem z interiéru ven každá další přidaná vrstva měla menší difúzní odpor, tzn. když už se do konstrukce dostane voda, tak je jí otevřená cesta směrem ven a může se odpařit.
    U difúzně otevřené konstrukce dřevostavby je obvykle OSB deska na straně interiéru a plní funkci parobrzdy a směrem ven je jiná deska, která naopak klade malý difúzní odpor. Takže OSB deska “pustí” do konstrukce méně vody než je zbytek schopen odpařit.
    Difuzně uzavřená konstrukce má často OSB desku na straně venkovní, proto se přidává směrem k interiéru parozábrana. Nevýhodou je právě to, že konstrukce nemá přirozenou schopnost se vody zbavit a nedokonalost provedení parozábrany má pro stavbu neblahé důsledky. Nedokonalost je to, co se stane na každé stavbě, navíc stačí nevhodně přidat prostup skrz dům, např. elektrický kabel nebo jinak parozábranu prorazit. Nahromaděním chyb může dojít k překročení množství vody v konstrukci, které stavbu může narušit, vystavit hnilobě, houbám a plísním. Není tím řečeno, že difúzně uzavřená konstrukce znamená nekvalitní dům. Znamená to, že je to stavba s větší náchylností na chyby při stavbě.

  2. Pavel Brichcín

    Čtvrtek, Září 15, 2011 - 08:08:06

    Našel jsem docela zajímavý článek k tomuto tématu: http://www.ciur.cz/soubor/zobrazit/katalog-pro-clima-stavebni-fyzika

Přidat komentář

Pro přidání komentáře vyplňte formulář níže