008 Cihla nebo dřevo?

S Marcelou jsme oba stavaři, ale navrhováním domů takřka nedotčení. Vše, co známe, si pamatujeme ze střední školy, na vysoké už to bylo úplně o něčem jiném. Výuka byla tehdy zaměřena převážně na klasické technologie. O dřevu jsme se také učili, ale spíše okrajově a ještě do letošního ledna jsem si pod pojmem ‘dřevostavba’ představoval spíše chatu u Sázavy, kůlnu na nářadí, altán na zahradě nebo psí boudu, rozhodně jsem neměl ani potuchy o technologiích moderních dřevěných domů.

V souvislosti se stavbou domu se asi každému vybaví naprostá klasika - pálené cihly. Z těch jsou ovšem obvodové stěny tlusté 45 cm a ani taková stěna neplní požadavky normy na tepelnou izolaci, takže je potřeba počítat např. s tloušťkou 55 cm nebo více. Začal jsem na internetu hledat alternativní stavební materiály (asi nejvhodnějším zdícím materiálem v této době se mi zdají porobetonové tvárnice Ytong Lambda, při tloušťce stěny 38 cm - bez omítky - už není nutná žádná další tepelná izolace a norma je splněna) a tak jsem poprvé narazil na dřevostavby.

Když jsem zjistil, že dřevostavby mají stěny tlusté 30 cm i méně a že přitom tepelně izolují až nesrovnatelně lépe než domy z klasických materiálů, byla volba jasná. Tak jako kanalizační přípojka vyvolala stavbu domu, tak úzký pozemek byl rozhodující pro výběr stavebního systému. Ostatní výhody, ale i nevýhody dřevostaveb jsem se dozvídal později, nicméně si stále myslím (zatím je ovšem postavena jen základová deska…), že jsme vybrali správně.

OBSAH

PŘÍPRAVY

SPODNÍ STAVBA

DALŠÍ PŘÍPRAVY

VRCHNÍ STAVBA

DOKONČENO

OSTATNÍ

Administrátorská zóna