002 Pozemek

rodina-m.jpg

Většinou se lidé rozhodnou, že budou stavět dům a začnou shánět pozemek. My měli tu výhodu, že pozemek máme už od roku 1984, kdy ho můj otec koupil za necelých 15 tisíc Kč. Na pozemku jsme svépomocí vybudovali malou dřevěnou zahradní chatku, rodiče zde po víkendech drobně hospodařili a hlavně zde probíhala příjemná rodinná setkání s grilováním. Pozemek je travnatý, plný stromů (nádherný ořech obrostlý břečťanem, pět dvacetimetrových smrků, vzrostlá košatá třešeň, spousta jabloní), i kolem pozemku jsou zahrady a teprve zpětně si uvědomuji, že pobyt zde byl balzámem na duši.

Celých těch 25 roků jsem se domníval, že pozemek není vhodný pro stavbu domu - vlastně mne (ani nikoho z rodiny) nikdy nenapadlo, že bychom zde něco mohli stavět. Plocha pozemku je sice přes 650 m2, pozemek je však velice úzký - rozšiřuje se z necelých 12 m u vjezdu na pozemek na cca 18 m v dolní části zahrady. Vždycky jsem pozemek považoval za zahrádku a nezbýval jsem se ani jeho případným jiným využitím, ani jeho vzrůstající hodnotou. Navíc vlastně ani nebyl můj.

Před pár lety otec těžce onemocněl a od té doby začala zahrádka trochu chátrat. Bylo to zdrojem řady rozporů i hádek, ale my s bráchou prostě nemáme k ‘zahradničení’ příliš vřelý vztah, takže jsme veškerou péči zúžili na sekání trávy, sklízení toho, co samo vyrostlo, a na sbírání shnilých jablek (z velké části prostřednictvím členů vlastních rodin). Loni v listopadu přišel otec s tím, že na mne a bráchu chce pozemek darem převést. Asi si od toho kroku sliboval, že se k vlastnímu majetku budeme chovat zodpovědněji, myslím, že se ale i trochu bál, že všechno prodáme, abychom od toho měli pokoj. V té době jsme poprvé zauvažoval o nějakém využitím pozemku, ale stavbu domu jsem vyloučil - když jsem totiž od šířky pozemku odečetl odstupové vzdálenosti dvakrát 3,5 m, vyšla mi šířka domu 5 m - to by všechny místnosti v domě musely být za sebou v jedné řadě a průchozí. To je samozřejmě blbost, tak jsem to všechno pustil z hlavy.

OBSAH

PŘÍPRAVY

SPODNÍ STAVBA

DALŠÍ PŘÍPRAVY

VRCHNÍ STAVBA

DOKONČENO

OSTATNÍ

Administrátorská zóna