048 Jak na teplou vodu

(březen až červen 2009)

Zpětně si uvědomuji, že hledáním systému pro přípravu užitkové a topné vody jsme se zdaleka nezabývali tak intenzivně jako systémem vytápění. Jen jsem vždycky věděl, že to všechno bude řešit nějaký elektrický kotel (na plyn připojeni nejsme) a detaily jsem neřešil, spíše mne zajímalo, jak je takový kotel veliký a kam ho v malém domě umístit. Celkem přirozené bylo naše rozhodnutí řešit teplou vodu prostřednictvím tzv. integrovaného zásobníku tepla IZT, protože jak rekuperační jednotku, tak IZT, dodával stejný výrobce.

Volbu zásobníku tepla mocně podpořil také stát. V době plánování stavby byla vyhlášen obrovský dotační program Zelená úsporám (viz článek 121 Zelená úsporám ), což nás inspirovalo k plánu pořídit si i solární panely.

V integrovaném zásobníku tepla se neohřívá přímo užitková voda. Jedná se o nerezovou nádrž, která je sice naplněna vodou, ale tato voda je v nádobě trvale a slouží jen k akumulaci tepla. Na akumulační vodu je napojeno teplovodní topení (v našem případě koupelnové žebříky a tepelný výměník uvnitř rekuperační jednotky), ale užitková voda se v nádrži zahřívá průtokově. Výhodou takového řešení je, že se v užitkové vodě nemohou vyskytovat bakterie (Legionella pneumophila), které se snadno množí ve stojící teplé vodě. Moderní kotle hubí bakterie tak, že jednou za čas vodu v zásobníku ohřívají na extrémně vysokou teplotu, aby bakterie vyhubily - a to v případě IZT zcela odpadá.

IZT se vyrábí v několika velikostech, většinou jsou velmi objemné 925 a 615 litrů, teprve těsně před naší stavbou se začaly vyrábět zásobníky 360 litrů (projektanti vůbec o této možnosti nevěděli, byla klika, že jsem informace o nových nádržích někde na internetu našel…). I nádrž 360 litrů je docela velká, i s tepelnou izolací je to válec průměru 70 cm, vysoký 2 metry. Akumulační voda v nádrži se ohřívá dvěma elektrickými spirálami. Jedna z nich je v provozu celoročně, druhá ohřevu napomáhá jen v zimním období. Dále je v nádrži tepelný výměník solárního ohřevu. Tím prochází horká kapalina ohřátá solárními panely. Pokud se akumulační voda zahřívá solárním teplem, elektrické spirály jsou dočasně z ohřevu vyřazeny.

Do IZT může být instalován ještě tepelný výměník napojený na krbovou vložku a výměník napojený na tepelné čerpadlo, ale těchto možností jsme se rozhodli nevyužít - viz předchozí články.

Pokud se IZT používá i pro přitápění (stačí i koupelnové žebříky), dodavatel elektřiny vyhoví vaší žádosti o levnější sazbu elektřiny. Tyto sazby se označují D35 nebo D45 a umožňují levnější provoz nejen IZT, ale všech elektrospotřebičů v domácnosti až 20 hodin denně. IZT, coby jednoznačně největší žrout elektřiny, pracuje pouze v době, kdy je dostupná levnější elektřina. To přináší významné úspory.

Přišlo nám, že pořízením rekuperační jednotky, IZT a solárních panelů vytvoříme kompaktní systém, že všechna tato zařízení budou společně dobře a bezproblémově fungovat. O tom, zda se to podařilo a zda se naše představy naplnili, se více dočtete v článku 309 Jak topíme.

OBSAH

PŘÍPRAVY

SPODNÍ STAVBA

DALŠÍ PŘÍPRAVY

VRCHNÍ STAVBA

DOKONČENO

OSTATNÍ

Administrátorská zóna