039 Navrhování interiérů

(březen až červen 2009)

Určitě je jednodušší, když investor všechno nechá na architektovi a moc se mu do jeho návrhů neplete. To ovšem nebyl náš případ. My od začátků potřebovali mít dostatečně jasnou představu o tom, jak budeme jednotlivé místnosti vybavovat, co se do nich vejde, jaký v nich bude nábytek a kde bude stát. A tak jsem strávil mnoho času navrhováním interiérů, zejména koupelen, kuchyně a obýváku. Později bylo potřeba řešit skladby podlah, vestavěné skříně, jídelní kout apod.
Normální smrtelníci tyto věci řeší na stole posunováním nábytku vystřiženého z papíru po vytištěném půdorysu domu. Já měl tu výhodu, že moje firma prodává opravdu skvělé programy pro navrhování interiérů CAD Decor a CAD Kuchyně a obecný CAD systém Bricscad (viz Protea), takže jsem si dovolil je použít i pro svou soukromou potřebu. Díky nim jsme si dokázali jednotlivé místnosti představit už ve stádiu projektování a to velmi přesně. Teď, když už je téměř všechno hotovo, můžeme porovnávat skutečnost s návrhem a shoda je velmi vysoká. Zde jsou ukázky alespoň některých návrhů:

03901m.jpg 03902m.jpg
03903m.jpg 03904m.jpg
03905m.jpg 03906m.jpg
03907m.jpg 03908m.jpg
03909m.jpg 03910m.jpg
03911m.jpg 03912m.jpg
03913m.jpg 03914m.jpg
03915m.jpg 03916m.jpg
03917m.jpg 03918m.jpg
03919m.jpg 03920m.jpg
03921m.jpg 03922m.jpg

Navrhnout dům tak, aby byl pěkný, aby dobře sloužil a aby se v něm člověk cítil dobře, je opravdu obtížné. I když jsme měli skvělého architekta, sami jsme se projektu hodně věnovali a dům stavěli a interiér zařizovali vesměs ‘myslící’ a šikovní lidé, stejně jsme nedokázali podchytit úplně všechno a jsou věci, které nejsou vyřešeny k naší úplné spokojenosti - prostě proto, že jsme na ně ve stádiu příprav nedokázali myslet. O tom napíšu v jiném článku, teď jen krátké poučení, které z toho ze všeho plyne.
Přípravy nelze podceňovat a pokud se chystáte stavět, věnujte přípravám všechen svůj volný čas. Čím později si uvědomíte nějaký problém, tím hůře a s vyššími náklady ho lze napravit. A někdy náprava za reálnou cenu vůbec nebude možná. Ještě než začnete stavět, musíte umět v domě bydlet ‘virtuálně’. Musíte, jakoby se zavřenýma očima, otevřít dveře správnou rukou, vědět, kde si za dveřmi rozsvítíte, do které skříně si půjdete pro čistou košili, kde v kuchyni najdete nůž, kterým si budete krájet uheráček, kde budete (a jak) připojovat počítač k internetu, kde budete potřebovat elektrické zásuvky, kam postavíte telefon, kam budete ukládat vysavač a žehlící prkno, dřevo do krbových kamen a stovky dalších věcí. I když architekt na mnohé z těchto věcí dokáže myslet, nedokáže být vámi a myslet za vás. Navíc má vedle vás řadu jiných klientů, kterým se také musí věnovat. Je to především na vás a vřele doporučuji vydržet a časem nešetřit. Je to důležitá fáze, ve které můžete všechno pozitivně ovlivnit a nebo také mnohé zkazit.

OBSAH

PŘÍPRAVY

SPODNÍ STAVBA

DALŠÍ PŘÍPRAVY

VRCHNÍ STAVBA

DOKONČENO

OSTATNÍ

Administrátorská zóna